technická analýza

 

Technická analýza - úvod

Technickú analýzu môžemedefinovať ako metódu, ktorá sa prostredníctvom analyzovania diania natrhu snaží predpovedať budúci trend cien . Vznikla už v 18. Storočí,ale väčšina metód tak ako ich poznáme dnes bola vyvinutá v USAzačiatkom 20. Storočia.

Existuje niekoľko prístupov k technickej analýze, ako sú napríklad Dow Theory, ElliotovaFibonacciho analýzy, analýza cyklov a podobne. teória vĺn, Najširšie používané metódy technickej analýzy však možno rozdeliť na dva hlavné prístupy. Je to štúdium grafov a štatistický prístup. Pri štúdiu grafov sa analytik zameriava na hľadanie formácií, ktoré cena v grafe vytvára a ktoré sa pravidelne opakujú. Typickými formáciami sú napríklad hlava a ramená, dvojité dno a podobne.Akonáhle analytik objaví takúto formáciu, môže ju obchodovať, pretoževie určiť, kam by sa podľa tejto formácie mala pohnúť cena. Druhouvetvou technickej analýzy sú štatistické techniky, ktoré v sebezahŕňajú hlavne štúdium a využívanie rôznych technických indikátorov. Tieto indikátory sa vypočítavajú z historických dát a využívajú sa hlavne na určovanie obratu trendu, Mnoho indikátorov poskytuje obchodníkovi priamo signály k predaju alebonákupu. Indikátory poznáme od veľmi jednoduchých (kĺzavé priemery) ažpo veľmi zložité, ktorých vzorec zaberie niekoľko riadkov. Problémomtechnických indikátorov však je, že poskytujú príliš veľa signálov,ktoré si často protirečia.

Cena a trend

Kľúčovým predpokladom technickej analýzy je, že ceny aktív sa pohybujú v trendoch. Existujú tri typy trendovrastúci (býčí) trend, klesajúci (medvedí) trend a žiadny trend (postranný pohyb).V prípade postranného pohybu ceny dlhšie oscilujú v určitom úzkompásme, pričom ich ďalší smer je ťažké určiť. Trend podľa technickejanalýzy zostáva v platnosti až pokým nedôjde k jeho obratu. Práve naobrat trendu sa zameriava väčšina obchodníkov, pretože v tomto čase súcenové pohyby najväčšie, a teda potenciál zisku najvyšší.
Na grafe konkrétnej akcie však neexistuje len jeden trend, ale je ichtu viac. Napríklad na mesačnom grafe nájdeme dlhodobý trend, ktorý sa vskutočnosti skladá z množstva menších trendov. Na dennom grafe nájdemedenný trend, na hodinovom hodinový trend a na minútovom minútový trend.Väčšina technických analytikov odporúča obchodovať v smere trendu stým, že najskôr začnú určením dlhodobého trendu a potom sa postupneposúvajú na nižšie úrovne, pričom kľúčovým by mal byť trendzodpovedajúci časovému horizontu, počas ktorého chceme akciu držať.

História sa opakuje

Celá technická analýza je založená na štúdiu historických dát, je tátopodmienka pre jej platnosť kľúčová. Množstvo štúdií potvrdilo, že natrhoch sa určité udalosti neustále opakujú. Tieto udalosti sa odrážajúvo vývoji ceny, z ktorého zase vychádzajú jednotlivé indikátory agrafické formácie. Mnoho z nich je totiž založených na sledovaníľudskej psychiky, ktorá sa rokmi nemení. Je to pravidelne vidieťnapríklad pri prelomení resistance (v preklade odpor; psychologickácenová bariéra ohraničujúca cenu akcie zhora). Ak sa cena dostane nadúroveň resistance, obchodníci s dlhými pozíciami sa tešia, ale zároveňľutujú, že nenakúpili viac. Obchodníci s krátkymi pozíciami siuvedomujú, že sú na zlej strane trendu a dúfajú, že cena opäť padne kúrovni resistance, aby mohli svoje pozície uzavrieť bez straty.Obchodníci, ktorí sú mimo trhu, čakajú na pokles ceny k resistance, abymohli nakupovať do trendu. Keďže všetky tieto skupiny plánujú nakupovaťv okolí resistance, stane sa táto hranica supportom (podpora), ceny podňu kvoli vysokému dopytu neklesnú. Takýchto konceptov je v technickejanalýze množstvo.

Technická analýza jespôsob analýzy aktív komodít, akcií s cieľom predikcie budúceho vývojaich cien prostredníctvom rôznych technických metód. Technický analytiksa nezameriava na fundamentálne údaje (napr. predpoveď počasia prekomodity, stav zásob, P/E ratio, predpokladané zvýšenie/zníženievýnosov podniku atď.), ale svoju pozornosť sústreďuje takmer výlučne nacenový graf, jeho tvar a rôzne indikátory odvodené z cien podkladovéhoaktíva a tiež objemu uskutočnených obchodov. Vychádza pri tom zmyšlienky, že všetky informácie, ktoré by mohli mať vplyv na budúcivývoj ceny aktíva, sa v danom grafe už nejakým spôsobom prejavili,keďže mnoho ľudí malo tieto správy oveľa skôr, ako prenikli na trh.Takéto informácie, ktoré môžu významne vplývať na cenu, majú predväčšinou obchodníkov k dispozícii napr. meteorológovia, manažéripodnikov, politici atď. Ich reakcia (nákup alebo predaj aktíva) sa vdanom grafe pravdepodobne už nejakým spôsobom odrazila a včasnýmzachytením takéhoto signálu, je možné maximalizovať zisk technickéhoobchodníka.


patterns (obrazce alebo formácie)
indikátory

 

Patterns (obrazce, formácie)


Patterns sú rôzne obrazce v grafedaného aktíva, ktoré predznačujú pravdepodobný budúci vývoj ceny – jejvzrast alebo pokles. Nie sú 100%-né, avšak zvyšujú pravdepodobnosť, žepo vytvorení konkrétneho patternu bude buď cena pokračovať vo svojomtrende, alebo naopak, predznačuje, že sa trend zmení na opačný. Medzitakéto obrazce v grafe patria napr.: hlava a ramená, obrátená hlava aramená, dvojitý vrchol, dvojité dno, trojuholníkové formácie, okrúhlyvrchol, okrúhle dno, supporty (podpora), rezistencie (odpor), trendovéčiary, kanály.

Indikátory

 

Sú rôzne vzorce, ktorých výpočtom dostávame informácie najmä o tom,že je niektoré aktívum prekúpené (príliš rýchly vzrast ceny a tá preto,s veľkou pravdepodobnosťou, bude korigovaná smerom dole) aleboprepredané. Taktiež nám poskytujú informácie o tom, že cenazmenila/čoskoro pravdepodobne zmení smer a môže to byť začiatok novéhosilného trendu – vzrastu alebo poklesu. Technické indikátory je možnézobraziť graficky a majú väčšinou podobu krivky oscilujúcej okolonulovej hodnoty. Medzi najpoužívanejšie indikátory v súčasnosti patria:
Momentum, MACD (Moving average covergence divergence), RSI(Relative strength index), SSTO (Slow stochastic oscilator), ADX(Average directional index), CCI (Commodity channel index), W%R(Williams percentage range), Bollinger bands, A/D line(accumullation/distribution line), kombinácie kĺzavých priemerov atď.

 

 

Otázka, či technická analýza skutočnefunguje alebo ide len o „šarlatánstvo“, sa v podstate rieši dodnes.Mnohí jej odporcovia (najmä zástancovia Fundamentálnej analýzy) tvrdia,že je to len skvelý spôsob, ako vysvetliť minulý vývoj cien, no dávanejednoznačné (resp. mnohoznačné) závery pre ich budúci vývoj.Zástancovia technickej analýzy naopak, snáď ako najlepší príklad, častouvádzajú Larryho Williamsa, ktorýopakovane dokázal v priebehu jedného roka zarobiť viac ako 11000 %.Podarilo sa mu vyhrať súťaž, pri ktorej svoj počiatočný vklad 10 tisícdolárov premenil na 1,1 milióna USD.

 

Technická analýza je vysoko subjektívne, jej úspešnosť veľmi záleží od skúseností jej používateľa. Čím viac skúseností analytik má, tým lepšie určí typ formácie či prípadnú zmenu trendu. Preto väčšina obchodníkov popri technickej využíva aj fundamentálnu analýzu. Technická analýza je pritom vhodná hlavne na plánovanie vstupov a výstupov pre jednotlivé pozície, ktoré hlavne pri obchodovaní futures môžu znamentať rozdiel medzi ziskom a stratou.


https://www.plus500.com/sk/?id=5248&tags=cfd&pl=2