Centrálna banka USA stále tají kde má kľúče od minulosti

15.06.2010 14:00

Nasledujúci článok bude parafrázovať komentár Alexa Newmana pre internetový portál New America, kde sa autor snaží zhrnúť informácie o infiltrácii FEDu do celého kapitálového trhu, enormných škodách napáchaných na účet každého Američana a každého jednotlivca držiaceho americké doláre. Začíname…

Pred spustením ekonomického kolapsu v roku 2007 floridský realitný developer William Pitts správne vycítil moment, že ekonomika USA smeruje do veľmi ťažkého obdobia. V snahe ochrániť úspory nakúpil finančné inštrumenty, ktoré rastú na hodnote v priamej úmere k poklesu realitného trhu a bankového sektora. Napriek tomu, že jeho predpovede boli správne, investície dopadli veľmi zle a to vďaka činnosti centrálnej banky USA.

Pitts sa vyjadril pre New America, že v priebehu prvého polroka 2008 narazil na analýzu renomovaného analytika prešetrujúceho finančnú kondíciu najväčších amerických bánk a realitného trhu, z ktorej vyplynul ich hrôzostrašný hospodársky obraz. Bola to pravda. Skúmanie verejne dostupných bankových výkazov odhalilo blížiace sa problémy.

Na základe týchto informácií Pitts predal svoje akciové podiely v Citibank, Bank of America a zároveň sa rozhodol zaujať na ich akciách predajnú špekulačnú pozíciu /predal ich akcie, short selling/, ktorá získava na hodnote s poklesom hodnoty akcie. Rovnako ako mnoho ďalších investorov nakúpil aj rôzne ETF fondy profitujúce v prípade poklesu akcií realitného a finančného sektora. Bol by to veľmi múdry krok, Pitts však dodal, “potom sa začali diať čudné veci.” Masívne finančné injekcie a nákupy akcií finančných inštitúcií.

Ukázalo sa, že pod rúškom stabilizácie ekonomiky bankový kartel vedený FEDom spustil sériu krokov, ktoré v konečnom dôsledku viedli k transferu biliónov dolárov bankám na náklady daňových poplatníkov, pričom zároveň zdecimoval investície nespočetného množstva rozumných investorov. Špeciálny inšpektor určený pre preskúmanie použitia programu odkupovania problémových aktív z amerických bánk /TARP, Troubled Asset Relief Program/ odhadol potenciálne globálne náklady všetkých krízových záchranných operácií na 23,7 bilióna dolárov, inak povedané viac ako 75 tisíc dolárov na každého američana.

Redistribúcia bohatstva

Pitts vysvetlil niektoré manipulácie používané FEDom: “ak sme začali skúmať tento problém – a dnes je to všeobecná vedomosť – centrálne banky poskytovali úvery veľkým finančným inštitúciám pri nulových úrokových sadzbách…tie zobrali obrovské sumy peňazí požičané od FEDu a začali zarábať dvoma spôsobmi: prvým bolo vzájomné nakupovanie si akcií medzi bankami, čím si zvyšovali vlastnú trhovú hodnotu..a potom si požičiavali obrovské sumy peňazí od FEDu aby následne nakúpili americké dlhopisy, čo predstavovalo garantované bezplatné výnosy od amerického daňového poplatníka.” Ak FED poskytne nové peniaze bankám za nulové úroky a tie kúpia štátne cenné papiere, majú isté profity vo výške úrokových sadzieb týchto cenných papierov od daňových poplatníkov USA. Toto je štýl vládnej redistribúcie bohatstva smerom k bankám.

Okrem požičiavania si peňazí na nákup dlhopisov za nulové úrokové sadzby banky dostávali ešte jednu silnú, avšak stále málo komentovanú dotáciu: FED platí bankám úroky, ak si vo FEDe uložia voľné prostriedky, čo v podstate znamená platenie bankám za to, že nepoužijú tieto peniaze na poskytovanie úverov. A to je iba začiatok.

V polovici roka 2009 prezident FEDu Ben Bernanke priznal pred kongresom, že FED poskytol 500 miliárd dolárov 14 zahraničným centrálnym bankám od roku 2007 do konca 2008 formou tzv. likviditných swapov. Tieto peniaze boli následne poskytnuté zahraničným finančným inštitúciám. Samozrejme, nič z tohto nebolo prezentované verejnosti. Tieto swapy určite neboli určené na prospech bežným američanom. FED vytlačí doláre a pošle ich zahraničným centrálnym bankám v zámene za ich národné meny. Zahraničné centrálne banky potom poskytnú dolárové úvery domácim bankám, s úmyslom predísť ďalšiemu nárastu hodnoty dolára a tlaku na nárast dolárových úrokových sadzieb. Zaplavenie trhu dolármi však znamená, že každy existujúci dolár bude schopný nakúpiť menej tovarov ako tomu bolo predtým, čím spôsobuje infláciu /pozn. quadrillio – infláciu nevnímame ako nárast celkovej cenovej hladiny. Infláciu predstavuje nárastu množstva peňazí v obehu/. Táto donebavolajúca krádež najviac poškodzuje chudobných a stredné vrstvy. Rovnako tak poškodzuje investorov, ktorí správne čítajú trhový vývoj.

FED taktiež potvrdil poskytnutie núdzových úverov v objeme 2 bilióny dolárov, o ktorých odmieta zverejniť detaily, napriek tomu, že bol vyzvaný federálnymi súdmi. Navyše zagarantoval niekoľko biliónov ďalších úverov, vedúcich k tomu istému: väčšej inflácii, väčším dlhom a väčšej distorzii finančných trhov.

Ďalší veľkolepý príklad očividnej manipulácie trhu FEDom vyšiel na svetlo v apríli 2009. Ešte predtým ako kongres schválil záchrannú pomoc pre banky v roku 2008 /autor to pomenoval banksters bailouts od slovo gangster/, Federal Reserve Bank of New York /najdôležitejšia banka v systéme FEDu/ poskytla úvery trom spoločnostiam s ručením obmedzeným, ktoré sama vytvorila.

Boli to umelo vytvorené firmy, ktoré začali priamo na trhu intervenovať s úmyslom pomôcť spriazneným finančným inštitúciám. Zaregistrované v obchodnom registri štátu Delaware, tieto tri spoločnosti – Maiden Lane LLC, Maiden Lane 2 LLC, Maiden Lane 3 LLC – používali úvery od FEDu na nákup toxických aktív od AIG a Bear Stearns, pomáhajúc tak okrem iných bankám JP Morgan Chase a Goldman Sach. Tieto nákupy obsahovali hypotekáre cenné papiere, multisektorové dlhové obligácie a ďalšie rizikové aktíva. New Yorský FED sa po dlhom čase priznal k tejto schéme na svojej webstránke, obhajovaním tohto kroku citáciou sekcie 13(3) zákona o FEDe /Federal Reserve Act/.

Pomocou týchto firiem FED /konkrétne FRBNY/ teraz vlastní rozsiahle portfólio hotelov, domov a všeličo ďalšie. V apríli minulého roka začali o tomto fakte unikať informácie po tom, ako agentúra Reuters priniesla správu, že FED bol prinútený skonfiškovať /priznať prepadnutú hypotéku/ prakticky prázdny obchodný dom, ktorý týmito operáciami získal v Oklahoma City. Predstaviteľ demokratov Alan Grayson za štát Florida taktiež v konkgrese detailne vysvetlil ako FED prišiel k vlastníctvu nehnuteľností zadĺženého národného hotelového reťazca Red Roof Inn.

Grayson vysvetľoval v kongrese : “FED sa stal vysávačom poslednej inštancie / s tým ako sa banky snažili zbavovať problémových aktív/ a tým pádom spravil FED z Vás Američanov vysávač poslednej inštancie.”

“Počas celej doby sme počúvali o socializme, komunizme, zvyšovaní vládnej kontroly našej ekonomiky…a deje sa to potajomky” zdôrazňoval počas svojej 10 minútovej prezentácie v kongrese, ktorá bola iróniou v tom zmysle, že práve demokratická strana je tradične proponentom socialistických programov. “Onedlho nebudete vlastniť iba hotelové reťazce po celej krajine, ale budete vlastniť aj rodinné domy. Možno dom vášho suseda a možno aj váše vlastné domy.”

Existuje totiž veľmi nízka pravdepodobnosť, že FEDom skupované hypotékami zabezpečené cenné papiere budú pre americkú vládu profitabilné. Pravdepodobne povedú k obrovskému zvyšovaniu vládneho dlhu v budúcnosti – spôsobujúc tak cenovú infláciu a približovanie dňa insolventnosti amerického dolára – alebo povedú k zvýšenému daňovému zaťaženiu američanov. S využitím dostupných údajov analýza agentúry Bloomberg odhalila, že nákupy aktív spomínanými troma umelo vytvorenými firmami FEDu stratili viac ako polovicu svojej hodnoty. Niektoré z týchto aktív boli odpadom od samého začiatku, napriek uisťovaniu zo strany FEDu. Bernanke povedal kongresu v apríli 2008, že všetky aktíva banky Bear Stearns prevzaté FEDom (presnejšie povedané americkým ľudom) mali hodnotenie investičného stupňa. Bolo to klamstvo. “pri zbežnom pohľade na niektoré dlhopisy vieme, že to nie je pravda” poznamenal vtedy denník Financial Times.

Napriek ťažkostiam znášaných američanmi a ekonomikou vyplývajúcich z aktivít FEDu, spriazneným bankám FEDu sa darí veľmi fobre. V podstate reportujú fantastické hospodárske výsledky. Goldman Sachs dokonca dosiahol zisk z špekulačných obchodov každý jeden ďen v priebehu prvého kvartálu roka 2010. Najväčšie banky v USA v rovnakom období podľa Úradu pre ochranu vkladov /FDIC/ dosiahli zisk presahujúci 15 miliárd USD.

Očividné rodinkárstvo FEDu a elitných bánk robí zlosť američanom, ktorí žiadajú, aby sa v tejto veci konalo. William Pitts začal konať sám za seba: podal nedávno tri žaloby proti FEDu, ministerstvu financií a viacerým bankám. “Ako môže investor súťažiť na trhu proti firmám s mocou tlačiť peniaze a s vytvorenými spoločnosťami s neobmedzenými úverovými linkami?” Vyjadril sa, že by bezpochyby investoval odlišne ak by si bol vedomý krokov FEDu. “Investori, ktorí držali predajné pozície /short pozícia, špekulácia na pokles ceny podkladového aktíva/ alebo nakúpili put opcie boli okradnutí o miliardy. Moje pozície boli defraudované.

Niektoré zvláštne konania New York FED sú už pod drobnohľadom Neila Baforskeho, šéfa úradu vykonávajúceho prešetrovanie využívania programu vytvorené na odkupovanie podielov vo finančných inštitúciách a na odkupovanie problémových aktív známym pod skratkou TARP /Troubled Asset Relief Program/. Prešetrujú sa pochybné praktiky a zakrývanie dôkazov v prípade záchrany poisťovne AIG. Rovnako sa prešetrujú obvinenia, že dochádzalo k využívaniu insider tradingu /využívanie informácií z vnútra firmy na obohatenie sa pokým nie je informácia verejne dostupná/ v časoch, kedy sa prostriedky TARP používali na odkupovanie podielov vo finančných inštitúciách.

Výrazná bipartitná majorita v Snemovni Reprezentantov amerického kongresu rovnako vyjadrila potrebu zistiť čo sa deje za zatvorenými dvermi FEDu a prieskumy hovoria, že 4 z 5 američanov požadujú audit FEDu. Stovky neziskových organizácií a odborových únií podporilo tento tlak k transparentnosti. Senát však tento nádejný proces zatiaľ pochoval a spolu s finančnou reformou sa pravdepodobne pripustí iba čiastočný audit FEDu.

Do tohto vagóna naskakujú aj niektoré médiá. Fox Business Network oznámila rozšírenie súdneho sporu s FEDom ohľadne poskytovania informácií o záchranných operáciách FEDu na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Bloomberg už podobný spor s FEDom na federálnom súde vyhral, ale FED si zabezpečil povolenie odkladu zverejnenia informácií počas odvolania. FED prehral aj odvolací súd, avšak napriek tomu informácie nezverejnil a pravdepodobne chce predĺžiť čas posunutím kauzy na Najvyšší súd.

Odkrytie vnútorných mechanizmov FEDu by poskytlo potrebné informácie na ohodnotenie rozsahu zásahov FEDu do realitného, akciového a dlhopisového trhu. Manipulácia sa však neobmedzuje iba na tieto segmenty. Dostupné informácie naznačujú, že FED sa angažuje tajnými a rovnako utajovanými zásahmi aj inde.

Manipulácia zlata a ostatných drahých kovov

Bývalý zamestnanec Goldman Sachs a veterán na trhu drahých kovov v Londýne Andrew Maguire šokoval v apríli svet vyjadrením pre New York Post: “JP Morgan koná ako agent FEDu, koná v snahe zamedziť nárastu ceny zlata a striebra v pomere k doláru. Banka JP Morgan je chránená pred potenciálnymi stratami FEDom” Po tom ako zdelil tieto informácie vládnym vyšetrovateľom a presných predpovediach udalostí na trhu drahých kovov mal svedčiť pred CFTC / Commodity Futures Trading Commision, regulačný orgán na dohľad nad futures trhmi/. Krátko po tom ako bola jeho identita odhalená sa Maguire spolu s manželkou stali obeťami záhadnej dopravnej nehode /pozn. obaja prežili/, v tzv. Hit and run nehode, kde utiekol vinník. Detaily ohľadne vyšetrovania tejto nehody neboli zverejnené, čo spustilo tornádo konšpiračných teórií.

CFTC napriek tomu realizovala vypočúvanie ohľadne manipulácie na trhu drahých kovov, kde vystúpil s rovnako tvrdými obvineniami Bill Murphy z Gold Anti-Trust Acion Commitee. Magazínu New American povedal, že GATA sa pokúsila odhaliť úlohu FEDu zohratú na trhu zlata, ale požiadavka na základe zákona voľného prístupu k informáciám ohľadne swapových operácií FEDu so zlatom bola zamietnutá. Ďalší súdny proces GATA vs. FED ohľadne týchto swapov aktuálne prebieha vo Washingtone. Murphy sa vyjadril, že jeho organizácia chce presne zistiť čo FED a ministerstvo financií spravilo s americkým zlatom. “Je to zlato všetkých ľudí, nie ich zlato”. Murphy ďalej vysvetlil, že manipulácia ceny zlata je veľmi vážna a je súčasťou deklarovanej politiky silného dolára.

“Pomocou znižovania ceny zlata môžu udržovať dolár silnejší ako v skutočnosti je a úrokové sadzby nižsie ako by mali byť v skutočnosti. Čo sa stane vždy keď cena zlata prudko vzrastie, čo počujeme? Vysoká inflácia? Kríza? Je to vždy nepríjemné pre Wall Street a politikov. Ak by sa cena zlata pohybovala na základe trhových síl, úrokové sadzby by nemohli byť držané takú dlhú dobu na tak nízkej úrovni”..prirodzený varovný systém by sa aktivizoval a úrokové sadzby by vo svetle monetárnej inflácie rásti.

Jeff Christian, zakladateľ firmy CPM Group obchodujúcej prevažne na komoditnom trhu tiež svedčil pred CFTC /Commodities Futures Trading Commision/. V jeho výpovedi odhalil, že tzv. Bullion banks /pozn. market makeri na fyzickom trhu zlata/ v podstate predávajú 100 násobne viac zlata ako majú v držbe, čiže používajú pákový efekt 100:1, čo Christian pomenoval ako podvodný proces nekrytých predajov.

Banka Morgan Stanley bola v roku 2007 klientmi obžalovaná z podvodných praktík, kedy zavádzala klientov, že im fyzicky nakúpila zlato a uschovala im ho v zabezpečených priestoroch. Klienti dokonca platili poplatky za fyzickú úschovu, aby sa neskôr dozvedeli, že ich zlato neexistuje. Morgan Stanley sa s tým radšej vysporiadal mimosúdnym vyrovnaním.

Dôkazy o manipulácii ceny zlata prišli v dávnejšej minulosti aj priamo od FEDu. Alan Greenspan sa pred bankovou komisiou kongresu v roku 1998 vyjadril: “centrálne banky sú pripravené prenajať zvýšené množstvá zlata, ak cena zlata vzrastie”.

Ešte pred týmto smutne známym priznaním Greenspana donedávna utajovaný dokument s názvom U.S. Foreign Exchange operations: Needs and Methods dátovaný na 5.apríla 1961 nachádzajúci sa v archíve Federal Reserve Bank of St. Louis odhalil priamu angažovanosť centrálnej banky na trhu kovov. Dokument okrem iného hovorí: “Monetárne autority USA udržiavajú stabilitu dolára v medzinárodnej štruktúre mien aj pripravenosťou na nákup a predaj zlata voči zahraničným monetárnym autoritám.” Rovnako zápisnice zo zasadania FEDu dokumentujú vyjadrenia centrálnych bankárov, ktoré špekulujú o použití vyhlásení ohľadne potenciálnych predajoch zlata postačujúcich na stlačenie ceny zlata nadol.

Proces manipulácie dnes funguje asi takto: ak zlato vzrastie na cene v relatívnom pomere k americkému doláru a ďalším nekrytým menám, centrálna banka požičia bankám časť svojho zlata za relatívne nízku úrokovú sadzbu. Banky následne požičané zlato predajú a zrazia tak cenu zlata v pomere k nekrytej mene. Banky následne investujú hotovosť získanú z predaja do aktív s vyššou mierou výnosu, čím pomôžu FEDu stláčať cenu zlata a FED im za nízke úroky poskytne hotovosť na výnosnejšie investície.

Schéma podľa Murphyho z organizácie GATA zahŕňa viacerých hráčov: “nejde iba o bullion banky ako Goldman Sachs, JP Morgan Chase a HSBC, ale rovnako – ako mi nazývame zlatý kartel – zahŕňajúci FED, ministerstvo financií, americkú vládu a Bank of England.

Manipulačná schéma ostáva nateraz v platnosti, ale začínajú sa ukazovať prvé úspechy bojovníkov za transparentný trh drahých kovov. CFTC vyrubila nedávno multimiliónové pokuty voči Morgan Stanley. Banka JP Morgan Chase je zase vyšetrovaná ohľadne manipulácií s cenou striebra.

Originálnu verziu článku nájdete tu: https://www.thenewamerican.com/index.php/economy/markets-mainmenu-45/3731-fed-manipulations-in-the-crosshairs

Záver:

Američania a zahraniční investori už majú dosť týchto hier. Pravda sa nakoniec vždy v histórii ukázala a silné bránenie sa FEDu proti auditu je jasným dôkazom strachu z odhalení. Strachu z odhalenia ožobračovania investorov a každého držiteľa amerického dolára. Desaťročia manipulácie sú však skrytým tromfom vlastníkov zlata, môžu kľudnejšie spávať a čakať na erupciu pravdy.


https://www.plus500.com/sk/?id=5248&tags=cfd&pl=2