Zlatá horúčka s vami aj bez vás

28.06.2010 18:37

Niekoľko týždňov intenzívne hovoríme o zlate a tvorení silnej býčej technickej formácie Šálka s uškom /pozn. Cup and Handle/. Po dlhom čakaní máme tento obrazec vykreslený kompletne, čo nám umožnuje robiť presnejšie projekcie možného cenového vývoja.

Minulý týždeň sme opäť videli pravidelné cvičenie, kedy zlato prudko korigovalo do expirácie opcií vo štvrtok, aby sa bezprostredne po tomto momente odrazilo späť k maximám. Pozitívnym javom bolo, že doterajšia inverzná korelácia s akciovým trhom bola potrvdená aj počas minulého týždňa. Zlato sa tak správa ako hedgingový nástroj proti riziku. To, čo teraz potrebujeme je silné uzatvorenie zlata nad hladinou 1260 USD na týždennej báze, nie iba indtradenne. Ak sa tak stane, môžeme byť následne svedkami zbesilej jazdy nahor s najbližším hlavným silnejším dopĺňaním paliva až po dosiahnutí hladiny 1455 USD za uncu. Veľmi ťažko sa odhadujú presné časové intervaly, avšak chcem upozorniť, že po prielome do nových maxím a schopnosti udržať sa nad starými maximami viac ako týždeň by som sa nesnažil bezprostredne špekulovať na korekcie nadol. Ani po prípadných silnejších spikoch ceny zlata nahor. Formácia sa tvorila pol roka, čiže je v nej akumulovaná dostatočná energia.

Na ďalšom obrázku môžete vidieť dlhodobú históriu zlata s 20 ročným medvedím trhom ukončeným formáciou Šalka s uškom. Ak nás čaká 20 ročný býčí trh, tak sa momentálne nachádzame na polceste. Graf ukazuje priemeré zhodnotenie zlata o 70% v trojročných intervalov. Aké bude tempo nárastu pri aktuálnej rýchlosti erózie fundamentov stojacich za jednotlivými svetovými menami?

Zlato ako ochranca poslednej inštancie

Funkcia zlata voči menovému trhu a jeho schopnosť uchovávateľa hodnoty je stále málo pochopená. Väčšina vie, že zlato plní funkciu zabezpečovacieho finančného nástroja proti nárastu infácie. Počas posledných 100 rokov bola infácia najväčším rizikom pre dolár a väčšinu mien, čo predstavuje situáciu poklesu hodnoty meny prostredníctvom tlačenia nových peňazí alebo navršovania ponuky peňazí rýchlejším tempom ako rastie reálny produkčný potenciál danej ekonomiky.

Je to však iba inflácia, čo spustila počas tejto krízy naštartovanie využívania zlata ako zabezpečovacieho nástroja alebo menové riziko ako také? Inflácia prostredníctvom zvyšovania ponuky peňazí je iba jednou stránkou menového rizika.

Dnešným rizikom nie je graduálna inflácia prostredníctvom zvyšovania ponuky peňazí centrálnymi bankami, ale situácia neslýchaná od Veľkej hospodárskej krízy v 30.tych rokoch minulého storočia – riziko defaultu, devalvácií a erózie fundamentov stojacich za jednotlivými menami, čo sa zatiaľ neukazuje v štandardných ukazovateľoch inflácie.

Čo definuje a zabezpečuje hlavnú svetovú rezervnú menu USD?

V jednoduchom slovníku ide o dôveru v kredit americkej vlády, čiže o jej schopnosť vyberať dane a obsluhovať svoj dlh s dlhodobým pozitívnym výnosom. Ďalšími dôležitými faktormi je bilancia centrálnej banky FEDu a bilancia ministerstva financií. Myslím si, že každy pozorovateľ prebiehajúcej krízy vidí negatívne až tragické trendy týchto faktorov definujúcich svetovú rezervnú menu číslo jedna. Schopnosť vlády vyberať dane sa znižuje a umocňuje prudkým prepadom hospodárstva. Aktíva držané na bilancii FEDu pozostávajú z odpadu pozbieraného z bánk. Dolár sa síce môže zdať silný a atraktívny v pomere k ďalším zničeným menám krytých rovnakou vierou v schopnosť rozumného hospodárenia, avšak reálna hodnota klesá. Neustále klesá.

Kto čaká, že uvidí postupne rastúcu infláciu, tak sa pravdepodobne nedočká. Budeme skôr svedkami nárazových monetizovaní problémových aktív a štátnych dlhov. Ak sa tak stane, už nikto nebude mať čas reagovať a chrániť si svoj kapitál. Nikto nebude stíhať nakupovať zlato, pretože bude vystrelovať nahor veľmi rýchlo.

Na záver pár kontrolných otázok

Prečo Saudská Arábia v júni vykázala o 100% vyššie zlaté rezervy, ktoré pravdepodobne nadobudla už v roku 2008? Nekupuje Čína zlato priamo z baní iba preto, aby potichu mohla zvyšovať zlaté rezervy bez toho aby priamo na trhu zvyšovala cenu zlata a nespôsobovala tak prudké znehodnocovanie ich vysokých rezerv v americkom dolári? Prečo sa centrálne banky stávajú zrazu nákupcami zlata, keď doteraz patrili k hlavným predajcom? Prečo FED nedovolí auditovať svoje rezervy? Prečo dôverujete politikom, ktorí takmer nikdy nedokázali dodržiavať finančnú disciplínu a vystavujete celý svoj majetok ich svojvôli?


https://www.plus500.com/sk/?id=5248&tags=cfd&pl=2