Včerajšie medvedie objatie môže narobiť problémy rastovému trendu akcií aj EURu

22.06.2010 19:19

Akciový trh v USA od ôsmeho júna spravil množstvu predajne naladených investorov vrásky na čele, keď pri nízkych objemoch dokázal s ľahkosťou prekonávať sériu negatívnych makroekonomických zverejnení, tenzie bankového sektora Španielska aj dôležitú technickú hladinu v podobe 200 dňového kĺzavého priemeru. Vzhľadom na celosvetovú ekonomicky aj geopoliticky napätú situáciu to bol impozantný nárast, ktorý bol veľmi pravdepodobne podporený milisekundovými špekuláciami rýchlych počítačov na Wall Street, ktoré v prípade nízkych objemov ochodovaných akcií počas dňa dokážu trh s ľahkosťou posúvať v želanom smere a vysávať tak z trhu investorský kapitál pochybnými predátorskými praktikami. Tie nemajú nič spoločné s investovaním a už vôbec nie s dodávaním likvidity, keďže malý krach burzy zo 6. mája ukázal, že počítačové systémy sú pripravené bleskovo odstrihnúť dodávanie likvidity ak im hrozí riziko straty. To však nie je dnešnou témou.

Podstatnou vecou z hľadiska technického obrazu akcií /hovorím o najdôležitejšom indexe S&P500 / je neschopnosť akcelerovať cenové momentum po prielome 200 dňového kĺzavého priemeru a absencia nárastu objemu obchodov s akciami pri prielome tejto sledovanej rezistencie. Nárast objemu obchodov pri prielomoch sledovaných technických hladín ostáva jedným z hlavných potvrdzujúcich faktorov kredibility danej technickej úrovne a zdravia jej prielomu či už nahor alebo nadol. Z fundamentálnej stránky sa americká a aj svetová ekonomika prelamuje do druhého polroku, kde už nebudú pôsobiť fiškálne stimuly. Navyše politická podpora monetizácie a ďalších záchranných programov bude brzdená obavami o ohrozenie fiškálnej situácie, kde bude každé zvýšenie zadlžovania na úrovni vlády vnímané citlivejšie v ohľade na vývoj európskych dlhových problémov vlád. Dôležitým momentom je uvedomiť si, že v konečnom dôsledku trh vždy nasleduje podkladový fundament /slabý pracovný trh, slabý úverový trh – neustály pokles poskytovaných úverov, obnovenie prepadu realitného trhu po období daňových úľav, vplyv posilnenia dolára na zisky firiem v druhej polovici roka atď./

Fundamentálne neblahý výhľad je tak potrebné potvrdiť aj cenovým vývojom. Technický obraz indexu S&P500 /cashový index/ od januára minulého roka už aj slepému naznačuje, že je tu potenciál na vytvorenie technickej formácie Hlava-ramená.

 

Za predpokladu tohto scenára by akciový index mal najbližší potenciál smerovať k hladine 1150 bodov. No práve preto, že to očakáva už aj malé dieťa, môže prísť k taktickej hre veľkých hráčov. Čo ak si povedali, vytrasieme z trhu slabé predajné špekulácie prelomením dôležitého 200 dňového kĺzavého priemeru a potom trh pustíme do očakávaného klesajúceho trendu. Tento predpoklad by mohla potvrdzovať už spomínaná nízka participácia investorov po prielome tohto priemeru minulý týždeň.

Falošný prielom a snahu o vymazanie predajných špekulantov by mohla potvrdzovať aj včerajšia seansa, počas ktorej sme boli svedkami vytvorenia sviečkovej formácie Bearish Engulfing Pattern.

Čo je to bearish engulfing pattern? Je to kombinácia dvoch po sebe nasledujúcich sviečok na sviečkovom grafe, ktorá má signalizovať vrchol a potenciálny obrat do klesajúceho trendu. Predstavuje ojedinelú situáciu, kedy otváracia cena dňa presahuje cenové maximá predchádzajúceho dňa, pričom v priebehu dňa dôjde k obratu a daný finančný inštrument uzatvára obchodný deň pod minimami z predchádzajúceho dňa /hovoríme dnes o dennej parióde grafov, obrazec sa však využíva aj na iných časových intervaloch/. Včerajšia seansa by tak potenciálne mohľa byť kľúčovým obratovým dňom, keďže rovnakú cenovú aktivitu vyjadrenú na sviečkovom grafe bolo možné vidieť na denných grafoch EURUSD, GBPUSD, USDCHF, indexe Nasdaq, na zlate a množstve ďalších inštrumentov. Z akciových titulov dokonalý intradenný obrat vykázali napríklad tradične silné akcie spoločnosti Apple. Teória tejto kombinácie dvoch sviečok na grafe hovorí, že nasledujúci deň by daný inštrument /akcia, dlhopis, index, komodita atď/ nemal uzatvoriť deň nad stredovou hodnotou tela sviečky obratového dňa. Čiže ak si vezmeme včerajší deň, akcie Apple by podľa pravidiel formácie Bearish Engulfing Pattern nemali uzatvoriť dnešnú akciové seansu nad hladinou 274 dolárov za akciu. EURUSD by tak nemal uzatvoriť dnešok nad hladinou 1,2380. Spotová cena indexu SP500 by nemala dnes pri uzatvorení presiahnuť hladinu 1118 bodov.

Čo sa týka dlhopisového trhu, ten tiež nepotvrdzuje eufóriu vykazovanú akciovým trhom, keď ani v predchádzajúcich dňoch nedokázal prelomiť support 119-23/26. Technicky tak trh má pred sebou problém, long pozície na akciových indexoch by mali byť opatrné napriek udržiavaniu sa nad 200 dňovým kĺzavým priemerom. Riziko obratu nadol sa po včerajšku zvýšilo. Rovnako long pozície na EURUSD musia počítať s možným obratom, keďže minulý týždeň boli na tomto páre zaznamenané rekordné počty uzatváraných predajných špekulácií. Fundamentálne sa nič nezmenilo, čiže pokračovanie rušenia predajných špekulácií na páre EURUSD nemá toľko dôvodov, čo zvyšuje pravdepodobnosť obnovenia poklesu menového páru.

 

zdroj-quadrilio


https://www.plus500.com/sk/?id=5248&tags=cfd&pl=2
Vytvorte si web stránku zdarma! Webnode