Najobľúbenejší indikátor Rosenberga hovorí o návrate do recesie
Čo je ECRI Weekly Leading Index?
Tento index vytvorený inštitútom Economic Cycle Research Institute má za úlohu identifikovať zmeny v ekonomických cykloch. Index je odvodzovaný od vývoja peňažnej zásoby, cien akcií, indexu priemyselných cien, vývoja dopytu po hypotékach, od kvality dlhopisových spreadov, dlhopisových výnosov a od vývoja nových požiadaviek o podporu v nezamestnanosti /initial jobbless claims/. Výhodou indexu je jeho aktuálnosť zverejňovania na týždennej báze.
Práve tento index sa stal veľmi obľúbeným indikátorom hlavného ekonóma Gluskin Sheff, bývalého stratéga Bank of America- Merrill Lynch, Davida Rosenberga.Práve kvôli aktuálnosti indexu a snahe odhadovať vývoj do prichádzajúcej budúcnosti. Jeho analýzy dokázali veľmi presne predpovedať spustenie a priebeh aktuálnej hospodárskej krízy.
V týždni končiacom sa 4.júna index zaznamenal piaty týždenný pokles v rade a dosiahol anualizovanú mieru kontrakcie na úrovni 3,5%, po prvý krát za posledný rok. Hodnota WLI tak dosahuje najnižšiu úroveň od 31.júla 2009.
Znepokojujúcejšie je však historické porovnanie aktuálnych hodnôt indexu WLI s obdobím recesie v 70.tych rokoch minulého storočia. Rozsah obratu z miním dosiahnutých v roku 2008 je síce bezprecedentný z hodnoty -30% na +30% /anualizovaná miera rastu indexu/, no podobný charakter vývoja sme zaznamenali pri obrate z -20% na +20%v období rokov 1971-1973. Po tomto obrate v 70.tych rokoch nasledoval najvýraznejší prepad indexu za posledných 35 rokoch. Ak by bola história dobrým vodítkom, ekonomiku by mohlo čakať v najbližšej budúcnosti prostredie podobobné recesii v roku 2008.
David Rosenberg z posledných údajov vyvodzuje potenciálny scenár recesie s dvojitým dnom: ak ECRI index dosiahne anualizovanú mieru poklesu -10% /aktuálne -3,5%, klesá najrýchlejším tempom v histórii/, tak ekonomika skĺzne do recesie so 100% pravdepodobnosťou na základe údajov posledných 42 rokov od inštitútu ECRI. Pri súčasnom tempe prepadu by sme teda za dva mesiace mohli vedieť, či ekonomika bude čeliť druhému dnu recesie.
ECRI Weekly Leading Index klesol na hodnotu -3,5% naposledy v novembri 2007, iba mesiac predtým ako sme vstúpili do recesie. Treba si uvedomiť, že ekonómovia nehovorili o recesii ešte ďalších 9 mesiacov, pokým nedošlo ku kolapsu banky Lehman Brothers. Tento scenár oneskoreného uvedomenia si recesie bol prítomný aj v roku 2001. Recesia nebola priznávaná až do septembra 2001, 6 mesiacov po tom ako začala.
Rosenberg ďalej upozorňuje na najsilnejšiu kontrakciu širšieho meradla peňažnej zásoby v ekonomike agregátu M3 od 30.tych rokov minulého storočia /agregát M3- vyjadruje veľkosť peňažnej zásoby, ktorú tvoria nielen hotovostné peniaze, ale i vklady na bežných a termínovaných účtoch a aktíva s nižšou likviditou, ako sú napríklad akcie alebo podielové listy../. Tento trend bol podľa jeho slov predzvesťou každej recesie v priebehu posledných siedmich dekád.
FED navyše nateraz zastavil /pozn.uvidíme dokedy/ rozširovanie svojej bilancie nákupmi rôznych aktív. Prezident Federal Reserve Bank of Kansas tlačí na zvyšovanie úrokových sadzieb a prezident Federal Reserve Bank of Philadelphia pre zmenu presadzuje začiatok redukcie bilancií FEDu. K ďalším negatívnym faktorom spomaľujúcim ekonomiku bude patriť skončenie daňových výhod pri kúpe nehnuteľností, čo realitný trh spustí opäť do silnej kontrakcie. K tomu treba pripočítať ťarchu 127 miliárd dolárov agregátneho deficitu jednotlivých štátov v USA, ktoré je potrebné vyrovnať do konca fiškálneho obdobia 1.júla 2010. Poskytovanie úverov bankami zaznamenáva silnú kontrakciu, 11% na ročnej báze. Export a import signalizujú spomalenie obojstranných tokov. Trh komerčných realít je úplne pod vodou. Toto všetko sú faktory, ktoré podľa Rosenberga budú pôsobiť na spomaľovanie ekonomiky do konca roka a tlačiť na znižovanie odhadov ekonomického rastu.