Minulotýždňové makrodáta nedávajú veľa dôvodov na úsmev

24.06.2010 02:01

Housing Market Index – index sentimentu staviteľov domov

Nasledujúci graf dokumentuje vývoj očakávaní staviteľov domov obsiahnutých v Národnej Asociácii Staviteľov Domov USA /NAHB/, ktorá na základe prieskumu medzi svojimi približne 900 členmi odhaduje budúce trendy na realitnom trhu. Hodnoty pod 50% znamenajú, že skupina staviteľov hodnotí podmienky predajov nehnuteľností ako zhoršujúce. Housing market index minulý týždeň klesol na hodnotu 17, čo predstavuje prudký pokles z májovéj hodnoty 22, najmä ak sa máme nachádzať v deklarovanom období obnovy ekonomického rastu.

Začatá výstavba v prudkom májovom prepade

Májové predaje nových domov dosiahli hodnotu 893 tisíc, čo predstavuje 10% medzimesačný pokles od aprílových predajov. Aprílové predaje boli revidované nadol z 672 na 659 tisíc predaných domov. Od minuloročných aprílových miním predajov meraných od roku 1959 aktuálna úroveň mesačných predajov nových domov vzrástla 24%.

Toto je pre ekonomiku pozitívna správa, pretože nové domy nie sú momentálne potrebné a trh bude potrebovať vyčistiť veľkú zásobu nepredaných domov. Avšak rýchlosť medzimesačného prepadu predpovedá, aký rýchly pád realitného trhu nás môže očakávať v najbližšom období, keď nám týmto mesiacom skončili v USA daňové výhody spojené s nákupom nehnuteľnosti vytvorené ako krízové opatrenie počas aktuálnej krízy. Rovnako bankám sa končí moratórium, kedy ľudí nevyháňali z domu pre nesplácanie hypoték. So silným nárastom delikvencie hypoték však banky musia pristupovať k predávaniu nehnuteľností, čím budú zaplavovať trh dodatočnou ponukou doteraz tlmenou vládnymi opatreniami, tlačiť ich ceny opäť na minimá a obmedzovať akýkoľvek dôvod pre novú vystavbu. Z dlhodobého hľadiska je tak spomalenie výstavby pozitívnym signálom na čistenie trhu, avšak z hľadiska vývoja ekonomiku bude negatívne pôsobiť na tvorbu pracovných miest a vývoj HDP v druhom polroku.

Philly FED index

Tento index sa snaží hodnotiť výrobné podmienky v troch dôležitých výrobných regiónoch USA, Filadelfii, New Jersey a Delaware. Jeho hodnota je tvorená na zaklade prieskumu výrobcov v týchto troch oblastiach, ktorí vyjadrujú svoje očakávania vzhľadom k vývoju nezamestnanosti, nových objednávok, vývoja cien a vývoja zásob. Hodnoty v negatívnom pásme predstavujú očakávanie kontrakcie výrobného sektora do najbližšieho obdobia.

Nasledujúci graf dokumentuje 40 ročnú históriu tohto indexu, kde vidíme pozitívny nárast v priebehu posledných 10 mesiacov, avšak zároveň môžeme vidieť prudký obrat v očakávaniach výrobcov počas mesiaca jún. Toto indikuje, že rast výrobného sektora pozitívne prispievajúceho k rastu HDP v prvej polovici roka môže začinať ďalší pokles. O to viac ak prichádzame do obdobia, kde fiškálne stimuly vytvorené vládou USA už nebudú mať žiadny vplyv na umelé nafukovanie výroby.

Ceny dreva klesli od apríla o 30%

Posledný graf nám ukazuje vývoj cien dreva počas posledných 6 rokov. Počas prvej fázy krízy realitného trhu došlo s prepadom stavebného sektora k masívnemu poklesu ponuky dreva, čo vyústilo k nárastu jeho ceny na úrovne dosahované pred prasknutím realitnej bubliny koncom roka 2007. Tento silný nárast podporil aj apetít po rizikových aktívach vyvolaný prudkým odrazom akciových trhov od minuloročných marcových miním. Fundamentálne sa však na trhu nič nezmenilo, keďže stavebný sektor zaznamenal iba minimálny odraz napriek silnému poklesu cien domov. Obrat cien dreva nám tak signalizuje, že obnovenie posilňovania stavebného sektora nie je ešte na pláne dňa. Signalizuje vytriezvenie pozitívnych očakávaní investorov a špekulantov, že ekonomický rast môže byť dlodobo udržateľný na základe jednorázových fiškálnych stimulov.

Záver

Tvrdé dáta z jednotlivých sektorov ekonomiky prichádzajú minimálne s mesačným opozdením a preto sú prieskumy veľmi dobrou pomôckou ako odhadovať budúce hrozby. Očakávania participantov vo výrobnom a staviteľskom sektore poukazujú na zhoršujúce sa ekonomické podmienky. Tie veľmi ťažko povedú k nárastu zamestnanosti a k nárastu HDP v druhom polroku 2010. Fiškálne stimuly tu už nebudú, ani umelé podpory pre realitný trh. Býčí investori na akciách by mali byť opatrní vzhľadom k týmto náznakom obratu, keďže odhady ekonomického rastu sú postavené dosť vysoko.


https://www.plus500.com/sk/?id=5248&tags=cfd&pl=2