1,3 milióna američanov od aktuálneho týždňa bez podpory

06.07.2010 11:12

Minulý týždeň finančný svet očakával zasadnutie krajín G20. Špekulovalo sa o možných scenároch dohôd, prísnych opatrení, trvdých postupov vo finančnom sektore. Vedeli sme, že USA bude chcieť dosiahnuť šetrenie aj míňanie zároveň, že EU nebude mať na výber a bude musieť jednoznačne zastávať šetrenie, a že bankám sa nepristrihnú krídielka prísnejšími kapitálovými pravidlami, keďže banková lobby má vždy 1000 a jeden dôvod, prečo ešte hlavné finančné inštitúcie nie sú pripravené prestať gablovať na finančnýh trhoch ako v kasíne. V tejto spleti sa však stratilo dôležité hlasovanie v americkom senáte o predĺžení podpory v nezamestnanosti pre milióny američanov, ktorí momentálne dostávajú mesačne 1200 dolárov za sedenie na gauči a neplatenie svojej hypotéky.

Wall Street Journal priniesol správu, že 1,3 milióna nezamestnaných američanov stratí koncom aktuálneho týždňa podporu v nezamestnanosti. Kumulatívne by však vypršanie predĺženého poberania podpory v nezamestnanosti malo v najbližších dvoch týždňoch dosiahnuť hodnotu 2 miliónov ľudí. To znamená, že v priebehu dvoch týždňov budú američania mesačne míňať približne o 2,4 miliardy USD menej na iPhony, iPady, nové LCD a iné nezmysli podporované vládnymi transfermi budúcich nezarobených peňazí.

Spravodajský portál ZeroHedge predpokladá, že ak senát nepríjme na poslednú chvíľu nečakané kroky, straty na spotrebe z dôvodu výpadku podpôr smerujúcich k nezamestnaných môžu dosiahnuť 5 miliárd USD mesačne. Na ročnej báze by to tým pádom podľa ZeroHedge robilo 60 miliárd USD zníženej spotreby, čiže približne zníženie %0,5% HDP pri odmyslení si multiplikačných efektov znižujúcej sa spotreby. Čo je však horšie, títo ľudia sa vrátia späť na pracový trh, čím by zvýšili mieru nezamestnanosti na 10,5% /pozn. a to bez započítania rušenia takmer 1 milióna pracovných miest vytvorených kvôli pravidelnému 10 ročnému štatistickému zisťovaniu počtu ľudí v USA, ktoré sa budú prejavovať v štatistikách trhu práce pravdepodobne od letných mesiacov/.

Demokratom v senáte na presadenie zákona chýbali 4 hlasy a podľa lídra demokratov Harryho Reida bolo toto už tretie hlasovanie o danej problematike posledné. Podľa programu prijatého minulý rok /skončil sa 2.júna/ boli nezamestnaní oprávnení poberať podporu v nezamestnanosti až do dĺžky 99 týždňov – 26 týždňov základnej podpory z kasy jednotlivých štátov a potom dlhodobé transfery z federálnej úrovne.Ministerstvo práce pritom USA odhaduje, že dlhodobo nezamestnaní, tí mimo práce viac ako 6 mesiacov, tvoria až 46% všetkých nezamestnaných.

Ako obvykle existujú rozdielne názory na dopad tohto legislatívneho vývoja:

Lawrence Katz, ekonóm Harvardskej univerzity: “existujú ekonomické riziká v ukončení poskytovania podpory. Ľudia prijímajúci podporu majú tendenciu okamžite vracať peniaze do ekonomiky, čo podporuje dopyt a tvorbu pracovných miest….ak si pracovná sila nevie nájsť dlhodobejšie prácu a nemá už nárok na podporu v nezamestnanosti, niektorí sa obrátia na ďalšie vládne programy.”

Bruce Mayer, University of Chicago: “existujú rozsiahle výskumy, ktoré hovoria, že čím štedrejšie a väčšie sú poskytované benefity štátom, tým slabšia je motivácia k návratu do pracovného procesu.”

James Shark, Heritge Foundation: “zatiaľ čo môžeme polemizovať o tom, že minuloročné predĺženie poskytovania podpôr bolo veľmi drahé riešenie, zrušenie týchto benefitov očakávaných ľuďmi v dĺžke 99 týždňov nie je tiež ideálne… ”

Podľa nášho názoru týchto 1,3 milióna poberateľov podpory v nezamestnanosti, ktorí nemali v úmysle príliš hľadať zamestnanie, príde bezprostredne späť na pracovný trh so snahou vykryť výpadok vládnej pomoci. To znamená, že pracovne schopná populácia v USA v rozsahu 154, 393 milióna /náhodne klesla o 322 tisíc z apríla do mája../ vzrastie v priebehu júla o 2 milióny. Keďže tlak na zamestnávanie z dôvodu štatistického zisťovania populácie v USA končí a počet zamestnaných ostane prinajlepšom bez zmeny, expanzia pracovnej sily môže spôsobiť nárast nezamestnanosti z májových 9,7% na 10,5% v júli. Tieto zmeny by sa mali prejaviť až v augustovom zverejnení pracovného trhu, pokiaľ štatistický úrad nebude kreatívny. Poprípade senát prepadne panika, že by to nevyzeralo veľmi dobre pred tohtoročnými voľbami a začne o legislatíve opäť rokovať.

Avšak ak by sa tak aj stalo, nič to nezmení na prebiehajúcom trende, že dochádzame do obdobia, kedy prirodzeným spôsobom poberateľom pomoci vyprší aj predĺžená lehota oprávnenia poberať pomoc. Tieto problémy iba tlačíme pred sebou a tvárime sa, že pracovný trh sa ozdravuje. S predĺžením možnosti poberania podpory došlo k rekordnému nárastu ľudí poberajúcich podporu v nezamestnanosti dlhšie ako 27 týždňov, až 41,2% z celkového počtu nzamestnaných /pozn. ide ešte o januárové dáta amerického ministerstva práce, ale obraz sa nemení/.

Posledný graf bol vytvorený Ministerstvom práce USA ešte na prelome roka 2009/2010 nepočítal s tým, že by mohlo byť ohrozené predĺženie lehoty poberania podpory v nezamestnanosti do dĺžky 99 týždňov. Ide o vyjadrnie odhadu množstva ľudí, ktorým skončí oprávnenie poberať podporu v nezamesznanosti od začiatku mája. Mali sme sa dostať na úroveň 400 tisíc skončených podpor v nezamestnanosti za mesiac.

Stimulačné politiky majú tendenciu posúvať problém dopredu, no nikdy ho nevyriešia. A je isté, že každú vládu dobehnú v budúcnosti. Začína sa zmrákať a po dohode o znižovaní deficitu krajinami G20 /USA sa snažili o odloženie šetrenia a myslím si, že znižovanie deficitu nedodržia/ sa zužujú možnosti, ako nebadane pokračovať v stimulovaní ekonomiky. Koniec viac ako ročnej korekcie medvedieho trendu sa blíži, dúfanie v zázraky vyšlo investorov do akcií začiatkom roka 2008 draho.

 

zdroj-quadrilio


https://www.plus500.com/sk/?id=5248&tags=cfd&pl=2
Vytvorte si web zdarma! Webnode